Kayısı Çekirdeği


 

 

Kayısı Çekirdeği Çeşitleri:

Acı ve tatlı olmak üzere iki çeşit kayısı çekirdeği vardır. Acı kayısı çekirdeği nispeten daha açık bir renge sahiptir. Atıştırmalık olarak tüketilen acı kayısı çekirdeği ayrıca sağlık ve kozmetik sektöründede kullanılır. Bu tür kayısı çekirdeğinin aşırı tüketimi zehirli olabilir. Diğer taraftan tatlı kayısı çekirdeği daha az oranda B17 içerir ve bu nedenle daha az yan etkisi vardır..

 

Altın Kayısının sunduğu kayısı çeşitleri: Gün kurusu kayısı çekirdeği, sorte edilen kayısı çekirdeği, Naturel 1-3-6 ve acı kayısı çekirdeği (70% acı – 30% tatlı) veya (95% acı – 5 % tatlı).

Detaylar için  bize ulaşın.

 

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları:

Kayısı çekirdeği doğru kullanıldığı taktirde B17, A, D, K ve E vitamini ihtiyacını karşılamasından tutunda kış hastalıklarını tedavi etmeye kadar bir çok faydası bulunuyor. En önemli faydası kanser hücrelerini temizlemesi olan kayısı çekirdeğinin yanlış kullanımı sonucunda bir takım zararları bulunuyor.

Kayısı Çekirdeğinin Zaraları:

Birçok uzman kayısı çekirdeğinin acı olanından kaçınılması gerektiğini söylüyor. Acı kayısı çekirdeği fayda yerine zarar verebilir. Yetişkin bir bireyin günde 60 tane kayısı çekirdeği tüketmesi ölümüne bile sebebiyet verebilir. Çocuklarda ise bu durum 5 – 10 arası değişebilir. Bu açıdan acı kayısı çekirdeği tüketmeden mutlaka uzman birine danışılmalıdır.

Ürünlerimiz


 

Yaş Kayısı    Kuru Kayısı          Gün- Kurusu          Kayısı Çekirdeği          Kuru İncir          Kuru Dut          Hurma