Kuru Kayısı


Bütün bir yıl boyunca kendi yetiştirdiğimiz kayısılarımızı, özel kutularında paketleyip hem iç piyasada hem de dünyanın her yerinde size ulaştırabiliyoruz.

Malatya kayısısı ile bilinen bir şehrimizdir. Tamamen doğal ortamda yetişen kayısıların, SO2 (sülfür) katkısıyla yıl boyunca hem canlı rengini muhafıza ediyoruz hem de ömrünü uzatıyoruz. SO2 seviyesini 2000 ppm ile 3000 arasında ayarlayabiliriz. SO2 insanlar için her hangi bir yan etkisi yoktur.

1. sınıf, 2. sınıf ve endüstriyel üretimimiz bulunmaktadır. Ayrıca bütün ebatlarda kayısı satışımız vardır.

Detaylar için  bize ulaşın.

 

Kuru kayısı, taze kayısının besin değerleri korunarak özel bir kurutma tekniği ile kurutulmasıyla elde

edilir.

Kuru Kayısının Faydaları:

Kuru kayısı mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir ise anemi ile savaşmada en etkili faktördür. İçeriğindeki selüloz ve pektin hafif etkili bir müshil olarak kabızlık tedavisinde kullanılabilir. Pektin, kabızlık süresi boyunca vücudunuzdaki su seviyesini dengeler. Kuru kayısı akşam yemeklerinden önce tüketildiğinde sindirimi  ve hazmı kolaylaştırır. Düşük kalorisi ve yağ içeriği ile neredeyse her diyet listesinde kullanılmaktadır.

Firmamız Altın Kayısı Tarım Ürünleri olarak iç piyasa ve dış piyasa da kuru kayısı üretim, paketleme, satış ve ihracatını gerçekleştirmektedir.

Ebatlar

Jumbo: up to 80 adet meyve /  kg

3 Numara: 121 – 140 adet meyve /  kg

6 Numara: 181 – 200 adet meyve /  kg

1 Numara: 80 – 100 adet meyve /  kg

4 Numara: 141 – 160 adet meyve /  kg

7 Numara: 201 – 220 adet meyve /  kg

2 Numara: 101 – 120 adet meyve /  kg

5 Numara: 161 – 180 adet meyve /  kg

8 Numara: 221+ adet meyve /  kg

Ürünlerimiz


 

Yaş Kayısı    Kuru Kayısı          Gün- Kurusu          Kayısı Çekirdeği          Kuru İncir          Kuru Dut          Hurma